Wir sind jetzt bei Kaufland! Verpassen Sie nicht unsere Sonderangebote – Anadoa Naturhaus 🇪🇺 🇩🇪
Wir sind jetzt bei Kaufland! Verpassen Sie nicht unsere Sonderangebote – Anadoa Naturhaus 🇪🇺 🇩🇪
Kostenloser Versand ab 60 € in Deutschland, ab 100 € in Europa - Genießen Sie Ihren Einkauf!🇪🇺🇩🇪
Kostenloser Versand ab 60 € in Deutschland, ab 100 € in Europa - Genießen Sie Ihren Einkauf! 🇪🇺🇩🇪

Cleansing oil

Thorough facial cleansing is the foundation of any effective skincare routine. A high-quality cleansing oil removes make-up, sunscreen, and excess sebum particularly gently, without compromising your skin's natural protective barrier or drying it out.

Unlike aggressive cleansing gels, a plant-based cleansing oil uses the principle of "like dissolves like": it binds oil-soluble impurities deep in the pores and leaves your skin feeling noticeably soft, clean, and soothed.

Regardless of whether you tend to have dry, sensitive, or blemished skin – the right cleansing routine perfectly prepares your face for the subsequent skincare steps.

  • Deep & gentle cleansing: Effortlessly lifts away make-up, sebum, and environmental residues without causing tightness.
  • 100% pure plant power: Free from harsh surfactants, mineral oils, and artificial preservatives.
  • Suitable for every skin type: Retains skin moisture and balances sebum production.

Turn your daily cleansing into a soothing ritual and give your skin exactly the care it needs to breathe.

7 Results

7 Results

Bay Seed Oil 100ml

Regular price €24.90 €19.69 Save 21%

Unit price
€196.90 per l

Regular price €24.90 €19.69 Save 21%

Unit price
€196.90 per l

Lavender Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€790.00 per l

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€790.00 per l

Bay Seed Oil | Premium Quality

€14.90

Unit price
€496.67 per l

€14.90

Unit price
€496.67 per l

Almond Oil

Regular price €14.90 €8.20 Save 45%

Unit price
€273.33 per l

Regular price €14.90 €8.20 Save 45%

Unit price
€273.33 per l

Thyme Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €15.90 €7.90 Save 50%

Unit price
€790.00 per l

Regular price €15.90 €7.90 Save 50%

Unit price
€790.00 per l

Jojoba Oil | Premium Quality

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€330.00 per l

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€330.00 per l

Pine Turpentine Oil | Essential Oil - 30 ml

€14.90

Unit price
€496.67 per l

€14.90

Unit price
€496.67 per l

Warum Anadoa "Cleansing oil" Kollektion?

At Anadoa Naturhaus, we combine centuries-old herbal medicine with modern quality standards. Our cleansing oil collection relies on 100% pure, cold-pressed plant oils and consistently avoids synthetic additives, harsh surfactants, or mineral oils.

Instead of drying out your skin with aggressive cleansers, our oils provide nourishment while you wash. They gently dissolve sebum, make-up, and environmental deposits from the pores without compromising the natural skin barrier.

Our most popular oils for gentle facial cleansing:

  • Black cumin oil:Known for its clarifying and anti-inflammatory properties – ideal for blemished or blemish-prone skin.
  • Laurel oil (laurel berry oil):A traditional elixir that soothes the skin, refines pores, and strengthens the skin's natural defenses.
  • Jojoba oil:Regulates your own sebum production, absorbs quickly, and is perfectly suited for every skin type.
  • Almond oil & Apricot kernel oil:Offer intensive moisture and a silky-smooth skin feel for particularly sensitive and dry skin.

Whether you want to refresh your face in the morning or rid it of the day's traces in the evening – with the cleansing oil collection from Anadoa, you are giving your skin honest, effective, and natural care.