Wir sind jetzt bei Kaufland! Verpassen Sie nicht unsere Sonderangebote – Anadoa Naturhaus 🇪🇺 🇩🇪
Wir sind jetzt bei Kaufland! Verpassen Sie nicht unsere Sonderangebote – Anadoa Naturhaus 🇪🇺 🇩🇪
Kostenloser Versand ab 60 € in Deutschland, ab 100 € in Europa - Genießen Sie Ihren Einkauf!🇪🇺🇩🇪
Kostenloser Versand ab 60 € in Deutschland, ab 100 € in Europa - Genießen Sie Ihren Einkauf! 🇪🇺🇩🇪

Pure & Natural Oils

Experience the raw healing power of nature with ANADOA. Our premium collection features over 60 pure, botanical oils carefully curated to elevate your beauty, wellness, and self-care rituals. 

Whatever your wellness goal, find the perfect plant-based remedy here:

  • Pure Essential Oils: From calming Lavender and precious Rose to invigorating Eucalyptus and Niaouli for aromatherapy.
  • Cold-Pressed Wellness Oils: Highly therapeutic traditional remedies like Kustus Oil (Udi Hindi), comforting St. John's Wort, and gentle Black Seed Oil (with a special mild formula for kids).
  • Cosmetic & Beauty Oils: Deeply hydrating Argan, Castor oil for hair growth, and Jojoba oil for a glowing, balanced complexion.

All our premium oils are 100% pure, vegan, cruelty-free, and crafted without synthetic additives.

54 Results

54 Results

Udi Hindi Oil (Kostus Oil, Qist al Hindi Oil)

Regular price €24.90 €19.90 Save 20%

Unit price
€199.00 per l

Regular price €24.90 €19.90 Save 20%

Unit price
€199.00 per l

Bay Seed Oil 100ml

Regular price €24.90 €19.69 Save 21%

Unit price
€196.90 per l

Regular price €24.90 €19.69 Save 21%

Unit price
€196.90 per l

Rose Oil

Regular price €34.90 €29.90 Save 14%

Unit price
€5,980.00 per l

Regular price €34.90 €29.90 Save 14%

Unit price
€5,980.00 per l

Black Seed Oil for Children

Regular price €17.90 €14.90 Save 17%

Unit price
€298.00 per l

Regular price €17.90 €14.90 Save 17%

Unit price
€298.00 per l

Kiefern Terpentinöl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Pine Turpentine Oil

€6.90

Unit price
€138.00 per l

€6.90

Unit price
€138.00 per l

Nioli Oil | Niaouli Oil | Essential Oil - 10ml

€14.90

Unit price
€1,490.00 per l

€14.90

Unit price
€1,490.00 per l

Black Seed Oil

Regular price €24.90 €14.90 Save 40%

Unit price
€59.60 per l

Regular price €24.90 €14.90 Save 40%

Unit price
€59.60 per l

Blaue Anemone Öl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Blue Anemone Oil

€12.90

Unit price
€645.00 per l

€12.90

Unit price
€645.00 per l

St. John's Wort Oil | Premium Quality

Regular price €14.90 €12.90 Save 13%

Unit price
€258.00 per l

Regular price €14.90 €12.90 Save 13%

Unit price
€258.00 per l

Lavender Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€790.00 per l

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€790.00 per l

Grape Seed Oil

€9.90

Unit price
€330.00 per l

€9.90

Unit price
€330.00 per l

Rosemary Oil | Essential Oil - 30ml

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€330.00 per l

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€330.00 per l

Pomegranate Seed Oil

€13.90

Unit price
€463.33 per l

€13.90

Unit price
€463.33 per l

Castor Oil | Premium Quality | 50 mL

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€158.00 per l

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€158.00 per l

Bay Seed Oil | Premium Quality

€14.90

Unit price
€496.67 per l

€14.90

Unit price
€496.67 per l

Almond Oil

Regular price €14.90 €8.20 Save 45%

Unit price
€273.33 per l

Regular price €14.90 €8.20 Save 45%

Unit price
€273.33 per l

Udi Hindi Oil for Children

Regular price €24.90 €17.43 Save 30%

Unit price
€174.30 per l

Regular price €24.90 €17.43 Save 30%

Unit price
€174.30 per l

Ylang Ylang Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €6.70 Save 55%

Unit price
€335.00 per l

Regular price €14.90 €6.70 Save 55%

Unit price
€335.00 per l

Thyme Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €15.90 €7.90 Save 50%

Unit price
€790.00 per l

Regular price €15.90 €7.90 Save 50%

Unit price
€790.00 per l

Hagebuttenöl - Anadoa Naturhaus
Hagebuttenöl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Rosehip Seed Oil

Regular price €12.90 €9.90 Save 23%

Unit price
€330.00 per l

Regular price €12.90 €9.90 Save 23%

Unit price
€330.00 per l

Udi Hindi Oil (Costus Oil, Qist al-Hindi Oil) - 30 ml

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€263.33 per l

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€263.33 per l

Veilchen / Stiefmütterchen Öl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Violet / Pansy Oil

Regular price €13.90 €2.90 Save 79%

Unit price
€145.00 per l

Regular price €13.90 €2.90 Save 79%

Unit price
€145.00 per l

The Nioli

Regular price €29.90 €22.90 Save 23%

Unit price
€11.45 per item

Regular price €29.90 €22.90 Save 23%

Unit price
€11.45 per item

Horse chestnut oil

€16.90

Unit price
€563.33 per l

€16.90

Unit price
€563.33 per l

Jojoba Oil | Premium Quality

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€330.00 per l

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€330.00 per l

Sandelholzöl - Anadoa Naturhaus
Sandelholzöl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Sandalwood Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€790.00 per l

Regular price €14.90 €7.90 Save 47%

Unit price
€790.00 per l

Clove Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €9.95 Save 33%

Unit price
€497.50 per l

Regular price €14.90 €9.95 Save 33%

Unit price
€497.50 per l

Exosome Glow Oil | Radiant + Youthful Facial Oil

Regular price €37.90 €23.90 Save 37%

Unit price
€1,195.00 per l

Regular price €37.90 €23.90 Save 37%

Unit price
€1,195.00 per l

Mustard Oil

Regular price €13.90 €9.90 Save 29%

Unit price
€330.00 per l

Regular price €13.90 €9.90 Save 29%

Unit price
€330.00 per l

Black cumin oil - with mint

Regular price €19.90 €13.90 Save 30%

Unit price
€278.00 per l

Regular price €19.90 €13.90 Save 30%

Unit price
€278.00 per l

Tea Tree Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€990.00 per l

Regular price €14.90 €9.90 Save 34%

Unit price
€990.00 per l

Orange Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €6.90 Save 54%

Unit price
€690.00 per l

Regular price €14.90 €6.90 Save 54%

Unit price
€690.00 per l

Bitter Apfel (Salbei) Öl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Bitter Apple (Sage) Oil

€13.90

Unit price
€695.00 per l

€13.90

Unit price
€695.00 per l

Wacholderöl - Anadoa Naturhaus
Wacholderöl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Juniper oil

from €13.90

Unit price
€695.00 per l

from €13.90

Unit price
€695.00 per l

Pine Turpentine Oil | Essential Oil - 30 ml

€14.90

Unit price
€496.67 per l

€14.90

Unit price
€496.67 per l

Lemon Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €5.21 Save 65%

Unit price
€260.50 per l

Regular price €14.90 €5.21 Save 65%

Unit price
€260.50 per l

Eucalyptus oil | Essential oil - 10ml

Regular price €7.90 €6.71 Save 15%

Unit price
€671.00 per l

Regular price €7.90 €6.71 Save 15%

Unit price
€671.00 per l

arganol
arganol glas flashe
Sold out

Argan Oil | Premium Quality

Regular price €12.90 €9.90 Save 23%

Unit price
€330.00 per l

Regular price €12.90 €9.90 Save 23%

Unit price
€330.00 per l

Leinsamenöl - Anadoa Naturhaus
Leinsamenöl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Linseed Oil

Regular price €34.95 €3.90 Save 89%

Unit price
€78.00 per l

Regular price €34.95 €3.90 Save 89%

Unit price
€78.00 per l

Neemöl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Neem oil

Regular price €12.90 €3.90 Save 70%

Unit price
€195.00 per l

Regular price €12.90 €3.90 Save 70%

Unit price
€195.00 per l

Cedarwood Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €6.70 Save 55%

Unit price
€670.00 per l

Regular price €14.90 €6.70 Save 55%

Unit price
€670.00 per l

Cinnamon Oil | Essential Oil - 30ml

Regular price €14.90 €8.20 Save 45%

Unit price
€273.33 per l

Regular price €14.90 €8.20 Save 45%

Unit price
€273.33 per l

Peppermint Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €5.21 Save 65%

Unit price
€521.00 per l

Regular price €14.90 €5.21 Save 65%

Unit price
€521.00 per l

Tala - Ameiseneiöl (Karınca Yumurtası yağı) - Anadoa Naturhaus
Sold out

Tala - Ant Egg Oil (Karınca Yumurtası yağı)

€12.90

Unit price
€64.50 per 100ml

€12.90

Unit price
€64.50 per 100ml

Vetiver Oil | Essential Oil - 5ml

Regular price €29.95 €19.90 Save 34%

Unit price
€3,980.00 per l

Regular price €29.95 €19.90 Save 34%

Unit price
€3,980.00 per l

Patchouli Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €5.21 Save 65%

Unit price
€521.00 per l

Regular price €14.90 €5.21 Save 65%

Unit price
€521.00 per l

Bergamot Oil | Essential Oil - 10ml

Regular price €14.90 €6.70 Save 55%

Unit price
€670.00 per l

Regular price €14.90 €6.70 Save 55%

Unit price
€670.00 per l

Saflor Samenöl - Anadoa Naturhaus
Sold out

Safflower seed oil

€16.90

Unit price
€338.00 per l

€16.90

Unit price
€338.00 per l

Warum Anadoa "Pure & Natural Oils" Kollektion?

Purity and quality: Each product is made from the finest natural ingredients, carefully selected and processed to ensure the highest purity and effectiveness.

Versatile application: From skin and hair care to aromatherapy, our essential and cold-pressed oils offer a versatile solution for natural wellness and beauty.

Experience the pure and powerful properties of our oils, specially formulated to care for and nurture your skin and hair, and become part of a long history of natural beauty care rooted deep in Istanbul's historic Spice Bazaar.